آکادمی آوش / راهنمای طراحی
توان، هدروم و حرارت رک·۸ دقیقه مطالعه

مهندسی توان، منبع تغذیه و حرارت در آمپلی‌فایرهای صنعتی (کالبدشکافی Ecler DARA-4B900)

تحلیل تخصصی توان RMS، ضریب اوج (Crest Factor)، هدروم (Headroom)، اصلاح ضریب توان (PFC) و محاسبه حرارت BTU آمپلی‌فایر در طراحی رک‌های صوتی تجاری و صنعتی.

نوشته تیم فنی آوشمحاسبه تعاملی در انتهای مقاله ↓
نمودار Crest Factor و Headroom آمپلی‌فایر همراه با کارت حرارتی رک Ecler DARA-4B900
شماتیک اختصاصی آوش | دینامیک سیگنال و حرارت رک

مقدمه

انتخاب آمپلی‌فایر برای پروژه‌هایی که باید سال‌ها به صورت ۲۴/۷ زیر بار کار کنند، نیازمند تحلیل دقیق رفتار منبع تغذیه، ضریب اوج سیگنال (Crest Factor)، مکانیسم لیمیترهای حفاظتی و محاسبات ترمودینامیکی اتاق رک است. در این مقاله، بخش‌های OUTPUT POWER، ELECTRICAL و POWER & HEAT دیتاشیت Ecler DARA-4B900 را با نگاه مهندسی برق و صدا بررسی می‌کنیم.

۱. رمزگشایی از استاندارد اندازه‌گیری توان: All Channels Driven @ 1kHz @ CF 9dB @ 1% THD

در صفحه ۲ دیتاشیت DARA-4B900، توان خروجی دستگاه به این شکل جدول‌بندی شده است:

  • شرایط تست: تمام کانال‌ها هم‌زمان زیر بار (All channels driven)، فرکانس ۱ کیلوهرتز، ضریب اوج CF = 9 dB و اعوجاج کل THD = 1%.
  • خروجی در ۸ اهم: 550 W به ازای هر کانال
  • خروجی در ۴ اهم: 900 W به ازای هر کانال
  • خروجی در ۲ اهم: 1600 W به ازای هر کانال (مجموعاً 6400 W در یک شاسی 1U!)
  • خروجی در حالت 4Ω Bridge: 3200 W
  • خروجی در خطوط 70V / 100V: 900 W به ازای هر کانال

تحلیل عمیق مهندسی این اعداد:

معنای فیزیکی CF 9 dB (Crest Factor 9dB):

یک موج سینوسی پیوسته آزمایشگاهی دارای Crest Factor برابر با 3.01 dB است (نسبت پیک به RMS برابر با √2 = 1.414). اما هیچ موسیقی یا سخنرانی در جهان موج سینوسی خالص نیست! حتی فشرده‌ترین موسیقی‌های الکترونیک و پاپ امروزی دارای Crest Factor حدود 8 dB تا 10 dB هستند.

وقتی آمپلی‌فایر با سیگنال CF 9 dB (که در آن نسبت ولتاژ پیک به RMS برابر با 10^(9/20) = 2.818 و نسبت توان پیک به توان میانگین برابر با ۸ به ۱ است) تست می‌شود، در واقع توانایی منبع تغذیه و بانک خازنی آمپلی‌فایر در تامین ضربه‌های دینامیکی واقعی موسیقی (Dynamic Burst Power) بدون فروپاشی ولتاژ ریل سنجیده می‌شود.

تطابق ۱۰۰ درصدی جدول Single Channel و All Channels Driven:

در دیتاشیت DARA-4B900، دو جدول توان وجود دارد: یکی برای حالتی که فقط ۱ کانال زیر بار است و دیگری برای حالتی که هر ۴ کانال هم‌زمان زیر بار هستند. تمام اعداد این دو جدول (از ۵۵۰ وات در ۸ اهم تا ۱۶۰۰ وات در ۲ اهم) دقیقاً با یکدیگر برابرند!

چرا؟ پاسخ در بخش ELECTRICAL نهفته است: Universal, regulated SMPS with PFC. در آمپلی‌فایرهایی که منبع تغذیه رگوله نشده (Unregulated) دارند، با کشیده شدن جریان توسط هر ۴ کانال، ولتاژ ریل DC افت می‌کند (Voltage Sag) و توان هر کانال کاهش می‌یابد. اما در منبع تغذیه سوئیچینگ رگوله شده (Regulated SMPS) شرکت Ecler، مدار فیدبک منبع تغذیه ولتاژ ریل را تا آخرین وات توان در تمامی کانال‌ها کاملاً ثابت نگه می‌دارد.

قابلیت درایو مستقیم خطوط 100V بدون ترانسفورماتور خروجی (Direct Drive):

اینکه آمپلی‌فایر می‌تواند روی هر کانال مستقیماً 900 W در حالت 100V یا 70V تحویل دهد، نشان می‌دهد که ولتاژ ریل داخلی طبقه خروجی Class D قادر است ولتاژ سویینگ بالای 141 V_peak (100 V_rms) را مستقیماً و بدون نیاز به ترانسفورماتورهای سنگین و محدودکننده باند فرکانسی تولید کند.

۲. اهمیت حیاتی دولیمیتره بودن در DSP: تفاوت RMS Limiter و Peak Voltage Limiter

در صفحه ۴ دیتاشیت (بخش DSP -> Limiters)، قید شده است که دستگاه دارای دو لیمیتر مستقل است: RMS and Peak voltage limiter.

برای یک طراح سیستم، وجود هم‌زمان این دو لیمیتر مرز بین سلامت دائمی بلندگوها و سوختن آن‌هاست:

Peak Voltage Limiter (حفاظت مکانیکی): با زمان حمله (Attack Time) بسیار سریع (در مقیاس میکروثانیه)، مانع از برخورد قله‌های ناگهانی سیگنال به سقف ولتاژ آمپلی‌فایر (Clipping) می‌شود و از برخورد سیم‌پیچ بلندگو به ته استوانه مغناطیسی (Mechanical Over-excursion / Bottoming out) و سوختن تیوترها در اثر هارمونیک‌های موج مربعی جلوگیری می‌کند.

RMS Voltage Limiter (حفاظت حرارتی): با یک پنجره زمانی میانگین‌گیر (متناسب با ثابت زمانی حرارتی سیم‌پیچ بلندگو)، توان پیوسته ارسالی به درایور را رصد می‌کند. اگر دی‌جی یا اپراتور سیگنالی به شدت فشرده را برای دقایق طولانی ارسال کند، حتی اگر سیگنال کلیپ نشود، سیم‌پیچ بلندگو در اثر حرارت ذوب می‌شود. لیمیتر RMS دقیقاً جلوی این فاجعه حرارتی را می‌گیرد.

۳. مهندسی برق و شبکه توزیع: اصلاح ضریب توان (PFC > 0.96)

در بخش ELECTRICAL دیتاشیت می‌خوانیم:

  • AC Mains Requirement: 100–240 V @ 50–60 Hz (±10%)
  • Power Factor Correction (PFC): > 0.96

در منابع تغذیه معمولی بدون PFC، پل دیود ورودی فقط در قله‌های موج سینوسی برق شهر جریان می‌کشد که باعث ایجاد پالس‌های جریان بسیار شدید، اعوجاج هارمونیکی روی شبکه برق (THD-I) و افت ضریب توان (cos φ ≈ 0.6) می‌شود.

اما وجود مدار Active PFC با ضریب بالای ۰.۹۶ در DARA-4B900 به این معناست که آمپلی‌فایر از دید شبکه برق شهر، دقیقاً مانند یک بار مقاومتی خالص رفتار می‌کند!

کافی است به اعداد مصرف در ولتاژ 230 VAC (در حالت ۱/۴ توان) نگاه کنیم:

  • توان حقیقی (Active Power): 1236 W
  • توان ظاهری (Apparent Power): 1300 VA
  • نسبت توان حقیقی به ظاهری: 1236 / 1300 = 0.9507!

این ویژگی باعث می‌شود در پروژه‌های بزرگ صنعتی (که ده‌ها آمپلی‌فایر در اتاق رک نصب می‌شوند)، آمپراژ فیوزها، سطح مقطع کابل‌های برق تابلو و ظرفیت UPS یا ژنراتور اضطراری تا ۳۵ درصد کمتر از حالت استفاده از آمپلی‌فایرهای فاقد PFC باشد و دستگاه حتی در صورت افت ولتاژ برق کارخانه تا ۹۰ ولت نیز بدون کوچک‌ترین افت توانی به کار خود ادامه دهد.

۴. تحلیل ترمودینامیکی و محاسبات تهویه اتاق رک (HVAC & Thermal Budgeting)

یکی از ارزشمندترین بخش‌های دیتاشیت Ecler DARA-4B900، جدول POWER & HEAT در صفحات ۲ و ۳ است. بیایید رابطه فیزیکی و انرژی این اعداد را در حالت استاندارد صنعتی یعنی ۱/۴ توان روی بار ۴ اهم در برق ۲۳۰ ولت کالبدشکافی کنیم:

در ۱/۴ توان ماکزیمم (4 × 900 W = 3600 W)، مجموع توان صوتی تحویلی ۴ کانال به بلندگوها برابر است با:

P_Audio Out = 3600 W / 4 = 900 W

طبق جدول دیتاشیت، در این لحظه توان کشیده شده از برق شهر برابر با P_AC In = 1236 W (با جریان مصرفی 5.7 A_rms) است.

راندمان واقعی کل دستگاه (شامل منبع تغذیه، DSP و طبقه Class D) برابر است با:

η = P_Audio Out / P_AC In = 900 / 1236 = 72.8% (در دیتاشیت حدود 74% ذکر شده است) [4]

اختلاف بین توان ورودی از برق شهر و توان خروجی به بلندگوها، دقیقاً همان توانی است که در داخل شاسی آمپلی‌فایر به صورت گرما (Thermal Loss) تلف می‌شود:

P_Heat = 1236 W − 900 W = 336 W

حال اگر ۳۳۶ وات حرارت را به واحدهای مهندسی تاسیسات تبدیل کنیم (هر وات معادل 3.412 BTU/h یا 0.8598 kcal/h است)، دقیقاً به اعداد درج‌شده در دیتاشیت می‌رسیم:

Thermal Loss = 336 × 3.412 = 1146.4 BTU/h (و 289 kcal/h) [3]

فرمول عملیاتی برای طراحان رک (Rack Design):

برای سیستم‌های پخش موسیقی پس‌زمینه و پیجینگ (معادل 1/8 Power): هر دستگاه DARA-4B900 جریان 3.25 A می‌کشد و 827.7 BTU/h گرما تولید می‌کند[4].

برای سیستم‌های موسیقی پرانرژی، باشگاه‌ها و سالن‌های همایش (معادل 1/4 Power): هر دستگاه 5.7 A جریان می‌کشد و 1146 BTU/h گرما تولید می‌کند[3].

صرفه‌جویی انرژی در ساعات غیرکاری (Auto Standby): با فعال‌سازی قابلیت Auto Standby از طریق رابط وب داخلی، در صورتی که به مدت ۹۰ ثانیه سیگنال ورودی پایین‌تر از -40 dB باشد، آمپلی‌فایر به مد خواب رفته و مصرف برق آن از 100 W (در حالت Idle) به 4.8 W و تولید گرمای آن به 16.4 BTU/h کاهش می‌یابد.

نمودار دینامیک سیگنال Crest Factor و Headroom و کارت‌های مصرف و حرارت Ecler DARA-4B900 در 230VAC
نمودار دینامیک سیگنال (Crest Factor & Headroom) و جدول حرارتی رک

پرسش‌های متداول

منظور از CF 9dB در جدول توان خروجی دیتاشیت آمپلی‌فایر چیست؟

عبارت CF 9dB به معنای آزمایش توان آمپلی‌فایر با سیگنالی دارای ضریب اوج (Crest Factor) ۹ دسی‌بل است که رفتار واقعی و دینامیکی موسیقی و کلام را شبیه‌سازی می‌کند و نشان‌دهنده توانایی واقعی منبع تغذیه در تامین قله‌های لحظه‌ای توان است.

ECLER DARA-4B900 BENCHMARK

شبیه‌ساز مهندسی مصرف برق، جریان و بار حرارتی رک (HVAC)

تجمیع داده‌های جدول سازنده در 230VAC؛ بار ۴ اهم روی تمام کانال‌ها در حالت‌های توان.

16 کانال تقویت
رژیم کاری سیستم صوتی
مجموع توان اکتیو مصرفی2770.0 Wتوان ظاهری: 2976 VAنسبت W/VA همین ردیف: 0.9308
جریان تجمیعی تک‌فاز (230V)13.00 Aبا حاشیه انتخابی: 16.25 A
بار حرارتی تحمیلی به اتاق رک3310.8 BTU/hمعادل 834.4 kcal/h
جدول مرجع، حاشیه جریان و حدود استفاده

این ابزار جریان متوسط جدول را تجمیع می‌کند و نوع یا رده قطعی فیوز تعیین نمی‌کند. جریان راه‌اندازی، کابل‌کشی، نحوه توزیع فازها و حفاظت باید در طراحی برق بررسی شوند. بار حرارتی آمپلی‌فایرها بخشی از بار کل اتاق رک است.

مقادیر هر دستگاه در 230VAC؛ جدول POWER & HEAT دیتاشیت
وضعیتWVAArmsBTU/hkcal/h
Sleep Mode (خواب هوشمند)4.8810.3516.44.1
Idle (روشن بدون سیگنال)1001630.71341.386
1/8 Power (پیجینگ و BGM)692.57443.25827.7208.6
1/4 Power (فشار کاری سنگین)123613005.71146289
مشاهده جدول سازنده؛ صفحات ۲ و ۳ دیتاشیت ←
مستندات فنی مقاله
© پیشگامان نوین آوش؛ برای ارجاع به این راهنما، پیوند اصلی مقاله را درج کنید.

ادامه مطالعه

کالبدشکافی Damping Factor؛ واقعیت مهندسی در برابر اعداد تبلیغاتی کاتالوگ‌ها کالبدشکافی معماری سیگنال در دیتاشیت آمپلی‌فایرهای DSP-Based (مطالعه موردی: Ecler DARA-4B900) بلند اما نامفهوم؛ چرا پیام‌های پیجینگ در هیاهوی خط تولید گم می‌شوند؟ پیجینگ صنعتی ۱۰۰ ولت یا Dante؟ انتخاب معماری شبکه و راهکار هیبریدی برای کارخانه معمای نقاط کور صوتی؛ زاویه پوشش بلندگوهای سقفی و انقلاب صدای نامرئی از EclerNet تا انقلاب EclerPLEX در سال ۲۰۲۶؛ روایت ۱۲ سال تجربه در مهندسی صدا و پایان عصرِ سیستم‌های پیچیده بررسی Ecler VIC8 و VIC8X؛ چیدمان و توان بلندگوی سقفی مقایسه eUC106، AMBIT-16 و eMOTUS5OD؛ نصب و هدروم چند بلندگو برای فضای شما لازم است؟ هدروم چیست و آمپلی‌فایر را چطور انتخاب کنیم؟ خط ۱۰۰ ولت؛ جمع تپ‌ها و ظرفیت رزرو